Hotel Manor House SPA**** - Pałac Odrowążów*****, Chlewiska
Tło bannera

Czystość powietrza

Przyjazd
Wyjazd

W Manor House SPA mierzymy jakość powietrza!

Zdrowe powietrze

Zdrowie i komfort

Jednym z największych problemów, jakie trapią polskie miasta, jest smog. Statystyki mówią jasno – żyjemy w jednym z najbardziej zanieczyszczonym kraju Europy. Na szczęście są miejsca, gdzie można odpocząć, ciesząc się czystym powietrzem. Z pewnością należy do nich nasz kompleks hotelowy. W trosce o zdrowie i najwyższy komfort naszych Gości stale kontrolujemy poziom pyłów zawieszonych w czasie rzeczywistym. Aktualne wyniki pomiarów są na bieżąco udostępniane.

Mierzymy jakość powietrza

Sensor Airly

Dla zespołu kompleksu hotelowego Manor House SPA w mazowieckich Chlewiskach zdrowie Gości stanowi najwyższy priorytet. Dlatego zainstalowano profesjonalny system monitoringu powietrza, który na bieżąco mierzy jego poziom zanieczyszczenia i smogu. Sensor Airly gromadzi dane z powierzchni o promieniu 1,5 km i analizuje tysiące informacji, które pozwolą określić temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność, czy stężenie pyłów zawieszonych – PM2.5 i PM10. To nie jedyne możliwości tej zaawansowanej technologii. Platforma Airly pozwoli określić prognozę pogody oraz czystość powietrza na najbliższą dobę. Ponadto zbada jego aktualną jakość w danym miejscu oraz pobliskiej okolicy.

Natura 2000

Świeże powierze

,,Z powodu alarmujących komunikatów o zanieczyszczeniu powietrza w polskich miastach, zdecydowaliśmy się na zainstalowanie czujników Airly na terenie naszego kompleksu. Chcemy wiedzieć czym oddychamy, bo mamy świadomość jak niebezpieczny dla zdrowia jest smog.” – mówi Grażyna Wrona, Prezes Manor House SPA i dodaje: „Mamy to szczęście, że Chlewiska leżą w otoczeniu obszarów Natura 2000 objętych ochroną, a dzięki korzystnemu ekologicznie położeniu i wspaniałemu drzewostanowi rozległego, zabytkowego parku mamy lepsze powietrze niż wiele regionów Polski, zwłaszcza duże miasta”.

System monitorowania Airly

System Airly, który został zainstalowany na terenie kompleksu hotelowego Manor House SPA. Prezentuje dane atmosferyczne w czasie rzeczywistym. Pomiar temperatury powietrza, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego, czy pyłów zawieszonych PM2,5 i PM10 to tylko niektóre możliwości tej nowoczesnej technologii.

Czujniki zainstalowano na futrynie drzwi, prowadzących do Pałacu Odrowążów. To miejsce dostępne dla każdego. Dlatego Goście mogą na bieżąco sprawdzać dokonane pomiary. Wyniki dostępne są również na stronie internetowej, aby łatwo po nie sięgnąć za pomocą komputera, czy smartfona.

Sensor Airly przedstawia informacje przy pomocy diody. Jej kolor odzwierciedla aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w zgodzie z europejską skalą CAQI. Szczegółowe informacje przedstawione są w poniższej tabeli.

Indeks jakości powietrza Zanieczyszczenie powietrza
  PM10 [μg/m3] PM2,5 [μg/m3]
Bardzo dobry 0-25 0-15
Dobry 25-50 15-30
Umiarkowany 50-90 30-55
Dostateczny 90-135 55-82.5
Zły 135-180 82.5-110
Bardzo zły > 180 > 110

Dane, jakie zostały zgromadzone na terenie posiadłości Manor House SPA w 2018 roku, mówią o tym, że powietrze przez ponad 90% czasu sprzyja aktywnemu odpoczynkowi na zewnątrz. W przypadku PM2,5 jest to 91,5%, a przy PM10 – 92,5%.

Warto wiedzieć

Uwaga na smog!

Niepokojące sygnały otrzymujemy od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Okazuje się, że każdego roku 6,5 mln ludzi umiera na skutek zanieczyszczeń powietrza. Natomiast informacje Europejskiej Agencji Środowiska mówią, że z tego powodu w Polsce każdego roku umiera około 50 tys. osób. Na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej aż 33 położone są w naszym kraju. Ten poważny problem zgodnie potwierdzają naukowcy, lekarze, czy ekolodzy.

Smog

Smog to zjawisko, które występuje wtedy, gdy w powietrzu znajduje się dużo zanieczyszczeń, a warunki atmosferyczne – np. brak wiatru czy mgła – sprzyjają ich koncentracji. Tzw. smog londyński (siarkowy) – występuje głównie zimą i ma związek z paleniem w piecach, zawiera przede wszystkim tlenek siarki, tlenki azotu, tlenki węgla, sadzę i pyły, negatywnie wpływa na układy oddechowy i krążenia. W Polsce występuje głównie w Krakowie i na Górnym Śląsku. Smog typu Los Angeles (fotochemiczny) – pojawia się głównie latem. Powstaje ze spalin samochodowych zawierających tlenek węgla, tlenki azotu i węglowodory. Pod wpływem słońca powstają z nich kolejne toksyny, np. ozon. Wywołuje podrażnienia oczu i dróg oddechowych. W Polsce występuje m.in. w Warszawie i Krakowie.

W wielu polskich miastach wskaźnik unoszących się w powietrzu drobnych pyłów o średnicy nie większej niż 2,5 mikrometra (tysięcznej części milimetra), zwanych w skrócie PM2,5 przekracza dopuszczalne normy (według WHO ich stężenie nie powinno przekraczać 10 mikrogramów na metr sześcienny, norma europejska jest bardziej liberalna – 25 μg/m3). W ostatnich latach w Polsce średni poziom PM2,5 to 27 μg/m3, ale są miasta, gdzie wskaźniki są znacznie wyższe (np. Kraków – powyżej 30 μg/m3 czy nawet 40 μg/m3 na Śląsku). Polska jest też niechlubnym liderem w skażeniu powietrza wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi (WWA), które mają działanie rakotwórcze. Według norm europejskich wskaźnik ten powinien wynosić najwyżej 1 ng/m3. W Polsce średni poziom zaliczanego do tej grupy benzo(a)pirenu wynosi 6 nanogramów na metr sześcienny, a w niektórych regionach jest nawet kilkakrotnie wyższy (wg raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska).

Wpływ na zdrowie

Wdychane powietrze pełne zanieczyszczeń jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i szkodzi wielu narządom naszego ciała, bowiem najdrobniejsze zanieczyszczenia przenikają do krwi i wraz z nią docierają do różnych narządów i tkanek. Problem dotyczy wszystkich, nie tylko grup zwiększonego ryzyka, czyli osób cierpiących na astmę i inne choroby układu oddechowego oraz dzieci i kobiety w ciąży. Miejskie powietrze o słabej jakości zwiększa ryzyko chorób serca nawet o kilkadziesiąt procent. Dostępne są również dane, które wskazują na związek zanieczyszczeń z zachorowaniami na cukrzycę, autyzm i demencję.

Niestety z każdym rokiem problem jakości powietrza staje się coraz poważniejszy, a my każdego dnia jesteśmy narażeni na działanie szkodliwych substancji znajdujących się w powietrzu. Substancje te osadzają się na powierzchni skóry, przenikają w jej głębsze warstwy, co przyspiesza oznaki starzenia. Najgorszy jest smog, czyli chmura związków chemicznych i pyłów przemysłowych unosząca się nad dużymi ośrodkami miejskimi, którą potęguje mgła i bezwietrzna pogoda. Taki koktajl związków jest niebezpieczny dla całego organizmu, to ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia. Ciężko się ochronić przed ich szkodliwym wpływem, a oddychać musimy, niezależnie od jakości otaczającego nas powietrza.

Baza wiedzy o smogu

Jakość powierza w Polsce wg danych opublikowanych na blogu oddechtożycie.pl:

  • Polska jest jednym z trzech krajów Unii Europejskiej o największym zanieczyszczeniu powietrza (w 2016 r. byliśmy na drugim miejscu, za Bułgarią)
  • W 16 polskich miastach już w połowie lutego 2017 były przekroczone roczne limity zanieczyszczenia powietrza pyłami PM 2.5 oraz PM 10.
  • Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Europy, 33 znajdują się w Polsce (wg zestawienia WHO - Światowej Organizacji Zdrowia)
  • Zanieczyszczenie powietrza w Polsce pochodzi z tzw. niskiej emisji (ogrzewanie węglem) – 52%, przemysłu (17%) , Transportu (10%), Sektora energetycznego (10%)

Nasza świadomość jednak rośnie. Coraz więcej się mówi i pisze o naglącym problemie smogu. Są prowadzone kampanie społeczne, np. wiemczymoddycham.pl/. Powstaje też sieć sensorów powietrza, które umożliwiają monitorowanie stanu powietrza i zobaczenie na mapach online w czasie rzeczywistym czym oddychamy w danej lokalizacji.

Takie pomiary są widoczne m.in. na specjalnej mapie: map.airly.eu, którą charakteryzuje rzetelność, wiarygodność i dokładność pomiaru. Airly kalibrowało swoje urządzenia przez blisko 12 miesięcy ze stacją Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska włączonej w Państwowy Monitoring Środowiska.

Czujniki Airly mierzą jakość powietrza w sposób ciągły i obejmują:

  • Koncentrację pyłu PM2.5: ±10 μg/m³ w zakresie 0~100 μg/m³, ±10% w zakresie 100~500μ g/m³, ±20% w zakresie 500~1000μ g/m³
  • Koncentrację pyłu PM10: ±10 μg/m³ w zakresie 0~100 μg/m³, ±10% w zakresie 100~500μ g/m³, ±20% w zakresie 500~1000μ g/m³
  • Temperatury: mniej niż ± 0.5°C
  • Wilgotność względną: ± 2% (maks. ± 5%)
  • Zakres temperatury przechowywania: od -40°C do 60°C

Problem dotyczy nas wszystkich. Trzeba o tym mówić dużo i głośno, by wymóc wprowadzenie systemowych rozwiązań, które doprowadzą do znacznego ograniczenia zjawiska smogu.

Zadbaj o oddech

Wolny od smogu!

Pamiętajmy, że również w Polsce są miejsca bardziej przyjazne naszym płucom. Jednym z nich są mazowieckie Chlewiska i kompleks Manor House SPA. Planując czas wolny warto uwzględnić jakość powietrza w regionie, w którym zamierzamy odpocząć.

Zastrzeżenie

Treści umieszczane tutaj służą do celów informacyjnych, a nie do stawiania diagnozy, rozpoznawania czy sugerowania sposobów leczenia różnych chorób i nie mogą zastąpić opinii lekarza. Stan zdrowia i wszelkie jego zaburzenia powinny być w pierwszej kolejności konsultowane z właściwymi służbami medycznymi. Nie jest naszym celem udzielanie medycznych porad, ani zalecanie terapii typu: refleksologia, litoterapia czy leczenie plazmą, zamiast lub obok przepisanych przez lekarza medykamentów. Nie bierzemy odpowiedzialności za osoby, które decydują się spróbować terapii z wykorzystaniem tych technologii. Decyzję podejmują na własne ryzyko i odpowiedzialność.

Oferty pobytowe

Zaplanuj swój wyjątkowy pobyt Zobacz wszystkie
ZIMA W SPA 2/3+1
od 795 /os./pobyt
ZIMĄ DŁUŻEJ - pobyt w środku tygodnia z voucherem Spa i noclegiem GRATIS ! *****zarezerwuj 3 noce w cenie 2*****
Sprawdź szczegóły
ZIMA W SPA 2/3+1
Weekend walentynkowy w SPA
od 1 950 /pobyt
Spędź romantyczne chwile z ukochaną osobą w błogiej atmosferze relaksu, zabawy i odprężenia.
Sprawdź szczegóły
Weekend walentynkowy w SPA
Wypoczynek w SPA od ndz. do wt.
od 795 /os./pobyt
Atrakcyjne ceny za pobyt od niedzieli do wtorku. Zapraszamy!
Sprawdź szczegóły
Wypoczynek w SPA od ndz. do wt.
Pokój - cena dnia BB (oferta bezzwrotna)
od 449 /noc
Gwarancja najniższej ceny w przypadku rezerwacji online!
Sprawdź szczegóły
Pokój - cena dnia BB (oferta bezzwrotna)
Regeneracja - pakiet z masażem
od 615 /os./pobyt
Oferta dla każdego, kto chce masaż i nie chce ograniczać się długością pobytu.
Sprawdź szczegóły
Regeneracja - pakiet z masażem
Romantyczny - pobyt SPA
od 1 890 /pobyt
Poczuj magię miłości w cudownej atmosferze Manor House SPA...
Sprawdź szczegóły
Romantyczny - pobyt SPA
Pokój - cena dnia HB
od 469 /noc
Oferta ze śniadaniem i obiadokolacją
Sprawdź szczegóły
Pokój - cena dnia HB
Odporność - pakiet paramedyczny
od 645 /os./pobyt
Wzmocnij odporność i kondycję swojego organizmu.
Sprawdź szczegóły
Odporność - pakiet paramedyczny
Weekend we dwoje w SPA
od 2 820 /pobyt
Zaproś bliską osobę na nastrojowy pobyt we dwoje!
Sprawdź szczegóły
Weekend we dwoje w SPA
Relaks
od 1 250 /os./pobyt
Postaw na relaksujący pobyt z dedykowanymi zabiegami SPA!
Sprawdź szczegóły
Relaks
Energia - pakiet paramedyczny
od 1 220 /os./pobyt
Zregeneruj organizm i odblokuj przepływ energii.
Sprawdź szczegóły
Energia - pakiet paramedyczny
W rocznicę ślubu
od 2 940 /pobyt
Doskonała propozycja do celebrowania wyjątkowych chwil tylko we dwoje...
Sprawdź szczegóły
W rocznicę ślubu
Pobyt SPA dla Pań
od 1 570 /os./pobyt
Z zabiegami witalizującymi twarz i ciało...
Sprawdź szczegóły
Pobyt SPA dla Pań
Pobyt SPA dla Panów
od 1 620 /os./pobyt
Relaks, regeneracja organizmu, wzmocnienie jego sił witalnych.
Sprawdź szczegóły
Pobyt SPA dla Panów
Bliżej siebie - Harmonia dla dwojga
od 2 940 /pobyt
Doświadczanie wspólnej przyjemności podczas ceremonii SPA daje odprężenie i zwiększenie satysfakcji z bycia razem w związku z drugą osobą, co jest najsilniejszym źródłem energii.
Sprawdź szczegóły
Bliżej siebie - Harmonia dla dwojga
Zrelaksowana przyszła mama
od 1 470 /os./pobyt
Zadbaj o wypoczynek i dobry nastrój w jednym z najpiękniejszych momentów życia kobiety.
Sprawdź szczegóły
Zrelaksowana przyszła mama
Naturalny lifting twarzy
od 1 750 /os./pobyt
Naturalnymi metodami możesz skutecznie odmłodzić skórę twarzy.
Sprawdź szczegóły
Naturalny lifting twarzy
Metamorfoza uczuć dla dwojga
od 3 130 /pobyt
Wyjątkowa oferta dla par pragnących rozwinąć skrzydła w związku, doświadczyć nowych odczuć lub ponownie rozbudzić w sobie bliskość, która dodaje odwagi, niesie wewnętrzny spokój, uwalnia ...
Sprawdź szczegóły
Metamorfoza uczuć dla dwojga
Przepływ energii - pakiet paramedyczny
od 1 470 /os./pobyt
Zregeneruj siły witalne i usprawnij przepływ energii w organizmie.
Sprawdź szczegóły
Przepływ energii - pakiet paramedyczny
Energetyczna refleksologia - pakiet paramedyczny
od 1 520 /os./pobyt
Przywróć harmonię ciała, duszy i umysłu.
Sprawdź szczegóły
Energetyczna refleksologia - pakiet paramedyczny
Odnowa kręgosłupa - pakiet paramedyczny
od 695 /os./pobyt
Postaw na zabiegi służące odnowie i rozluźnieniu kręgosłupa.
Sprawdź szczegóły
Odnowa kręgosłupa - pakiet paramedyczny
Rewitalizacja kręgosłupa - pakiet paramedyczny
od 1 750 /os./pobyt
Postaw na unikalne terapie oraz regenerację organizmu w Biowitalnym SPA.
Sprawdź szczegóły
Rewitalizacja kręgosłupa - pakiet paramedyczny
Zdrowy kręgosłup - Rewitalizacja - 5 nocy
od 4 395 /os./pobyt
Korzystając ze specjalistycznych terapii zadbaj o zdrowy kręgosłup!
Sprawdź szczegóły
Zdrowy kręgosłup - Rewitalizacja - 5 nocy
Wypoczynek SPA - 5 nocy
od 1 998 /os./pobyt
W kilka dni w hotelu SPA odpoczniesz jak podczas dłuższego urlopu...
Sprawdź szczegóły
Wypoczynek SPA - 5 nocy
Wypoczynek SPA - 7 nocy
od 2 748 /os./pobyt
Pozwól sobie na luksus zadbania o siebie na każdym poziomie!
Sprawdź szczegóły
Wypoczynek SPA - 7 nocy
Diagnostyka i odnowa - pakiet paramedyczny
od 495 /os./pobyt
Sprawdź kondycję i stan zdrowia swojego organizmu.
Sprawdź szczegóły
Diagnostyka i odnowa - pakiet paramedyczny
mobile nav bg
Zobacz na mapie

Aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, Serwis wykorzystuje pliki cookies zapisywane w pamięci przeglądarki. Szczegółowe informacje na temat celu ich używania oraz możliwość zmian ustawień plików cookies znajdują się w Polityce prywatności.
Klikając AKCEPTUJĘ WSZYSTKIE, wyrażasz zgodę na korzystanie z technologii takich jak cookies i na przetwarzanie przez Manor House sp. z o.o., Księdza Karola Kościowa 24A, 97-500, Radomsko Twoich danych osobowych zbieranych w Internecie, takich jak adresy IP i identyfikatory plików cookie, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności). Zmiany ustawień plików cookies możesz dokonać w ustawieniach.

Zarządzaj ustawieniami dotyczącymi prywatności
Pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony

Pliki cookies niezbędne do działania usług dostępnych na stronie internetowej, umożliwiające przeglądanie ofert, dokonywanie rezerwacji, wspierające mechanizmy bezpieczeństwa m.in: uwierzytelnianie użytkowników i wykrywanie nadużyć.

Pliki cookies analityczne

Pliki cookies umożliwiające zbieranie informacji o sposobie korzystania przez użytkownika ze strony internetowej w celu optymalizacji jej funkcjonowania, oraz dostosowania do oczekiwań użytkownika,

Pliki cookies marketingowe

Pliki cookies umożliwiające wyświetlanie użytkownikowi treści marketingowych dostosowanych do jego preferencji, oraz kierowanie do niego powiadomień o ofertach marketingowych odpowiadających jego zainteresowaniom, obejmujących informacje dotyczące produktów i usług administratora strony i podmiotów trzecich.

Twoje preferencje nie zostały jeszcze zapisane