Newsletter
 

Rezerwacja

 
Relaks i Energia w SPA
Wybierz jeden z pobytów SPA w Manor House i napełnij się pozytywną energią...
Szkoła Hippiki i SPA
W Stajni Manor House początkujący i zaawansowani jeźdźcy znajdą ofertę dla siebie...
Zobacz wszystkie oferty
 

Studnia Dobiesława

 

Studnia Dobiesława Odrowąża

Studnia znajdująca się na wzgórzu zamkowym powstała za czasów Dobiesława Odrowąża-Chlewickiego w II połowie XV wieku (pomiędzy 1460-1490) wraz z wzniesieniem głównego murowanego budynku o kształcie dworu wieżowego, który to z kolei postawiony został na wczesnośredniowiecznym grodzisku z XII wieku.
Studnia wykonana została na planie koła o średnicy 180cm. Na głębokości 10 metrów od powierzchni dziedzińca średnica otworu zmniejsza się do 120cm. Dno studni, której głębokość wynosi 13 metrów, sięga znacznie głębiej niż poziom wód gruntowych, zapewnia to stały napływ wody i jej wyższą jakość mikrobiologiczną.
Do budowy studni użyto łamanego piaskowca z wyrobisk w okolicach Szydłowca. Lico użytych łamów segregowanych wielkościowo zostało opracowane szeregiem ukośnych nacięć, w taki sposób iż tworzą wycinek koła.
Do spojenia użyto mocnej zaprawy wapienno-piaskowej. Zabiegi te zapewniły wyjątkowo wysoką jakość cembrowiny. Zastosowanie skomplikowane zabiegi techniczne wskazują na ich średniowieczną genezę.